Śnięte ryby w kolejnym miejscu w Polsce. Wprowadzono zakaz
W miniony weekend (3 i 4 sierpnia) ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego wyłowiono łącznie 2,1 tony śniętych ryb. Pobrano próbki do badań laboratoryjnych. W poniedziałek pojawiła się informacja o wyłowionych ponad 3,5 tonach.
Analizy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ wykazały obecność 100 milionów komórek „złotej algi” w litrze wody w zbiorniku Dzierżno Duże. W Kanale Gliwickim liczebność tego glonu obecnie utrzymuje się na poziomie około 70 milionów komórek w litrze wody.
Stan ostrzegawczy i zakaz kąpieli
W Pławniowicach wprowadzony jest I stopień alertowy (najniższy w trzystopniowej skali ostrzegającej przed zakwitem „złotej algi”). Dla pozostałych sekcji Kanału Gliwickiego wprowadzony jest stan ostrzegawczy – podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Na miejscu działania prowadzą inspekcje środowiskowe i Pracownicy Wód Polskich. 3 sierpnia uruchomiono procedurę powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego dla Odry.
W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu „złotej algi” do innych zbiorników, władze proszą o niekorzystanie z wody (kąpiele, sport i rekreacja, wędkarstwo, kontakt zwierząt domowych z wodą). Do 19 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania ze zbiornika Dzierżno Duże i czwartej sekcji Kanału Gliwickiego.
Wojewódzkie centra kryzysowe w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim oraz inne służby pozostają ze sobą w bieżącym kontakcie i monitorują sytuację.
Kolejna taka sytuacja
Kilka dni temu pisaliśmy o śniętych rybach wyłowionych ze Zbiornika Szybskiego w Wielkopolsce. Wyłowiono ich ponad pół tony – amurów, szczupaków, karpi, sandaczy czy boleni.
Pobrano próbki wody. Na chwilę obecną nie wiadomo, co spowodowało ich śnięcie. Przyczyna powinna być znana za około dwa tygodnie.